I morgon är en annan dag
Förstora bilden genom att klicka på den.
Exif: , f/1, s, mm, ISO , EV
Bedömningsstöttor
Lyfter bilden fram rätt sak hos motivet? Vad gillar du/gillar du inte med bilden? Hur förbättra den?
Bildmässiga kvalitéer: Linjer och ytor, ljusutnyttjande, motivval, motivplacering, perspektiv, beskärning, medveten (o)skärpa och skärpedjup, övriga konstnärliga kvalitéer = ”har det”.
Tekniska kvalitéer: Skärpa, färgstick, färgmättnad, vitbalans, exponering, kontrast, sensorprickar/damm, rätning, brus.
Exif: , f/1, s, mm, ISO , EV
Bedömningsstöttor
Lyfter bilden fram rätt sak hos motivet? Vad gillar du/gillar du inte med bilden? Hur förbättra den?
Bildmässiga kvalitéer: Linjer och ytor, ljusutnyttjande, motivval, motivplacering, perspektiv, beskärning, medveten (o)skärpa och skärpedjup, övriga konstnärliga kvalitéer = ”har det”.
Tekniska kvalitéer: Skärpa, färgstick, färgmättnad, vitbalans, exponering, kontrast, sensorprickar/damm, rätning, brus.
- logga in eller registrera dig för att kunna kommentera





Mycket tilltalande
Tycker om stilen som är helt avvikande från normen på ett positivt sätt.
Det vilar en på något vis en underlig känsla i bilden som jag inte känner till riktigt, skulle kunna kalla det
för burrighet av något slag.
Samtidigt som bilden är mycket klar och skarp så finns det ett levande och lungn harmoni som skapas just
av det okända intrycket som jag får av någonting i bildens "annorlunditet"
Jag som aldrig har tagit en vågrätt bild utan lutning skulle vilja vrida din bild 2 grader motsols men då blir den
kanse som mina bilder, felvägd alltså.
// Ylle.
Det här är ett svårt motiv
Det här är ett svårt motiv som det kan vara otroligt svårt att få intressant. Det som väl är det egentliga motivet är väl ljusspelet på himlen och dess spegling mot vattnet. Om man ser bilden på detta sätt så tycker jag att huvudmotivet (dvs ljuset på himlen) får en lite för otydlig roll på grund av kompositionen. Konstrasterna tycker jag också är lite för stora mellan himlens ljusaste del och markens mörkaste (med en brasklapp för att skärmen jag sitter vid just nu inte är världens bästa).
Edit: Med en annan och förhoppningsvis bättre skärm så måste jag nog revidera den sista meningen. Kontrasterna och det storslagna i bilden framträder betydligt bättre nu när färger och kontraster är rätt.
Annorlunda
Hej Någon!
Annorlunda och svår bild, jag tycker bra om ljuset i bilden och skuggorna som kastas runt. Bra att du någon lägger ut en annorlunda bild, jag gillar bilder som inte direkt kan tolkas.
När jag grunnat en stund kommer jag fram till följande.
Det grönaktiga som är på nedersta stenarna ställer jag mig tveksam till, ser ut som det blivit fel på exponeringen. Bilden ger ett intryck av att luta från vänster till höger ??? Läger inga värderingar i det.
I övrigt tycker jag att den är lite väl rörig men väldigt många element, kanske kunde huvudmotivet varit tydligare.
Mvh Claes
Snyggt komponerat med bra
Snyggt komponerat med bra placering och exponering på stenarna i förgrunden och kärrets kant till höger. Skogsdungen och stenarna i bakgrunden skapar djup och en horisontlinje mot den vackra himlen. Ljuset i himlen har faktiskt litet spegelform av vattnet, det ger ett enhetligt intryck.
Jag tycker det ser ut som bilden lutar mot höger men det kan vara en synvilla. Växtligheten på stenarna mitt i bild flyter ihop med bakgrunden vilket gör bilden litet rörig, en högre vinkel eller annan exponering kunde ha frigjort dem. Lätta upp träddungen hade inte heller varit fel.
I övrigt är det inget att säga om skärpa och andra tekniska kvaliteter. Som helhet en fin bild men den kanske saknar det där lilla extra för att bli en riktigt höjdare.
/Frode