Måseskär

I veckan blev ett gäng från Biofoto Väst inbjudna av vår nya medlem Rickard Hjelmsten att besöka Måseskär. Efter en veckas planering och diskussion om vilken dag vi skulle åka så föll valet tillslut på söndag, den enda dag då vädret tillät oss att gå ut, och sicket väder det blev. Fyra personer var vi som tog tillfället i akt och landsteg på ön under regniga förhållanden vid 18 tiden. En stund senare sprack det upp och vi fick en oförglömlig kväll. Tack till Rickards pappa och hans kamrat som tog oss till Måseskär och tålmodigt väntade där tills dess att solen gått ner.
Måseskär
Skeppsbrotten utanför bohuskusten var åtskilliga under 1800-talet och något måste göras, det fanns för få fyrar runt Sveriges kuster. Gustaf von Heidenstam presenterade 1857 en plan på uppförande av 11 nya kustfyrar, kostnaden skulle bli en miljon kronor.
Först ut blev Måseskärs fyr som byggdes på Eriksbergs varv i Göteborg och provmonterades i tillverkningshallen. Sedan von Heidenstam godkänt fyren monterades den ner och transporterades ut till Måseskär där en arbetsstyrka redan hade gjutit alla fundament och även byggt husen där fyrpersonalen skulle bo. Måseskär blev den första i raden av Heidenstam-fyrar som byggdes på Bohuskusten.
Den 8 oktober 1865 tändes fyrlampan, en rovoljelampa, för första gången. Fyren elektrifierades någon gång under nittonhundrafemtio och 1978 fick fyren gå i pension, den ersattes då av en ny ful, fjärrstyrd fyr. Numera så tänder ett gäng entusiaster ur Stiftelsen Måseskär fyren 12 minuter varje nyårsafton. I övrigt kan nämnas att Måseskär är en så kallad angöringsfyr, ett fartyg angör en kust, inte som filmintresserade tror, att en båt angör en brygga. Vid en brygga lägger man till, så var det sagt.
Mvh - Den Onde
Klicka på första bilden för att starta bildspelet
Landsdel: Bohuslän
Förstora kartan genom att klicka på + eller - i övre vänstra hörnet. Ändra position genom att klicka på någon av pilarna eller dra i kartan.
Länkar öppnas i nytt fönster
- logga in eller registrera dig för att kunna kommentera




Underbart Gubbar
En helt makalöst vacker bildserie ni presenterar. Som gammal seglare njuter jag i full drag. Trodde ett tag att jag var en av "de tre" men nu vet jag bättre. Får nöja mig med "banjospelarn"......Måseskär är den man siktar på när man kommer från Skagen med ett rejält bakrus känner jag till av egen erfarenhet och det var mäkta intressant att få ta del av fyrens historia. Bra gjort gubbs.
/Grästorparn
Fantastiskt....
.....fint bildrerportage.
Man blir också lite imponerad av era nya smeknamn, tänker inte ha nån åsikt om rätt epitet hamnat på rätt person men man kan undra om alla tre är nöjd med sitt.
Sjöberg
Haha ja, fast är det inte
Haha ja, fast är det inte lite märkligt att jag inte fick något medan min smörgås fick heta "den oförstörde"?
Smörgåsen är nu under alla förhållanden förstörd.
Fint beskrivet...
Det var väldigt fint berättat om Måseskärs historia och fina bilder därtill.Även den "fule" blev lite grannare tror jag.Vilka härliga formationer på bild 24(favorit)Frode.//Ebbe